1. ABSTRAKT
Dňa 16. apríla 2025 bola v Národnej rade SR schválená novela zákona č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v platnom znení (ďalej len „zákon“). Ako uvádza dôvodová správa, cieľom novely je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií, ktoré predstavuje kľúčový prvok pre posilnenie dôvery verejnosti voči mimovládnym neziskovým organizáciám formou zverejňovania informácií o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne jednorázovo alebo v kumulatíve zákonom zadefinovanú hodnotu. Dôvodová správa uvádza, že zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch má priniesť (i) dôveryhodnosť a transparentnosť, (ii) lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov, (iii) zvýšený tlak na zodpovedné hospodárenie, (iv) podporu dôvery a zapojenia verejnosti. Účinnosť novely nastane dňa 1. júna 2025.
2. ÚČTOVNÍCTVO, VÝROČNÁ SPRÁVA A VÝKAZ
Novela zákona rozširuje dokumentáciu, ktorú je nezisková organizácia povinná viesť. Tak ako doposiaľ platí, že nezisková organizácia je povinná viesť účtovníctvo a výročnú správu.
Po novom, je nezisková organizácia povinná vypracovať tiež výkaz za kalendárny rok.
Pokiaľ ide o účtovníctvo, podľa § 33 ods. 1 nezisková organizácia vedie účtovníctvo podľa osobitného predpisu.
Nezisková organizácia je povinná mať účtovnú závierku a výročnú správu overenú štatutárnym audítorom, ak (i) príjem verejných prostriedkov a podielov zaplatenej dane v účtovnom období, za ktoré je účtovná závierka zostavená, presiahne
200 000 eur, alebo (ii) všetky príjmy neziskovej organizácie v účtovnom období, za ktoré je účtovná závierka zostavená, presiahnu 500 000 eur; tým nie je dotknutá povinnosť overenia účtovnej závierky podľa osobitného predpisu.
Zmeny sa čiastočne dotkli výročnej správy ako povinného dokumentu vedeného neziskovou organizáciou. Nezisková organizácia vypracuje výročnú správu v termíne určenom správnou radou alebo zakladacou listinou po skončení kalendárneho roka, najneskoršie do 30. júna.
Podľa novelizovaného ust. § 34 ods. 2 zákona výročná správa obsahuje: (i) prehľad činností vykonávaných v kalendárnom roku s uvedením vzťahu k účelu založenia neziskovej organizácie, (ii) ročnú účtovnú závierku a zhodnotenie základných údajov v nej obsiahnutých, (iii) výrok štatutárneho audítora k ročnej účtovnej závierke, ak ju štatutárny audítor overoval, (iv) stav a pohyb majetku a záväzkov neziskovej organizácie, (v) ďalšie údaje určené správnou radou.
Ostatné ustanovenia týkajúce sa výročnej správy ostávajú nezmenené.
Novela zákona rozšírila povinné vedenie dokumentácie o takzvaný výkaz. Podľa dôvodovej správy je dôvodom zabezpečenie vyššej miery transparentnosti a zodpovednosti v oblasti financovania neziskových organizácií. Zámerom zavedenia povinnosti je zverejňovať informácie o darcoch, prispievateľoch a veriteľoch, ktorých dary, príspevky či pôžičky jednotlivo alebo v úhrne za kalendárny rok presiahnu sumu 5 000 eur.
Zákonodarca uvádza, že ide o reakciu na rastúce požiadavky verejnosti na prehľadnosť a kontrolu pôvodu finančných prostriedkov adresovaných mimovládnym neziskovým organizáciám.
Podľa odseku 1 novelizovaného ustanovenia § 34a: „Nezisková organizácia je povinná vypracovať výkaz za kalendárny rok do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.“
Odsek 2 ust. § 34a stanovuje náležitosti výkazu. Výkaz obsahuje (a) prehľad príjmov podľa zdrojov a prehľad výdavkov; ak ich nezisková organizácia použije mimo územia členských štátov Európskej únie, štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore a Švajčiarskej konfederácie, uvedie aj krajinu ich použitia, (b) prehľad o osobách, ktoré prispeli na činnosť neziskovej organizácie, vrátane výšky peňažného daru, peňažného príspevku alebo hodnoty prijatej pôžičky a identifikačných údajov osoby, ktorá prispela na činnosť neziskovej organizácie, v rozsahu 1. meno a priezvisko, ak ide o fyzickú osobu; to neplatí, ak hodnota peňažných darov, peňažných príspevkov a prijatých pôžičiek poskytnutých touto fyzickou osobou neziskovej organizácii nepresiahne v úhrne 5 000 eur za príslušný kalendárny rok, 2. názov alebo obchodné meno, identifikačné číslo a adresu sídla, ak ide o právnickú osobu, (c) identifikačné údaje fyzickej osoby, ktorá je orgánom alebo členom orgánu neziskovej organizácie, v rozsahu meno a priezvisko s uvedením dňa vzniku alebo zániku jej funkcie, ak táto funkcia vznikla alebo zanikla v priebehu kalendárneho roka.
Do sumy podľa vyššie definovaného odseku 2 písm. b) prvého bodu sa nezapočítava hodnota peňažného daru alebo peňažného príspevku poskytnutého na účel pomoci konkrétnej osobe so zdravotným postihnutím alebo iným nepriaznivým zdravotným stavom, suma úhrady za poskytovanie sociálnych služieb v zariadení sociálnych služieb podľa osobitného predpisu ani suma úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa osobitného predpisu.
Vzor výkazu ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky opatrením.
Podľa § 34a ods. 5 nezisková organizácia uloží výkaz do verejnej časti registra účtovných závierok do 15. júla kalendárneho roka, v ktorom je povinná výkaz vypracovať.
Ak sa po zverejnení výkazu zistia skutočnosti, ktoré sú dôvodom na jeho opravu, je nezisková organizácia povinná túto opravu bezodkladne vykonať.
3. DOHĽAD
Podľa doterajšieho ustanovenia § 35 je dohľadovým orgánom nad neziskovými organizáciami, registrový úrad, ktorým je okresný úrad v sídle kraja, príslušný podľa sídla neziskovej organizácie. Ustanovenie § 35 sa novelou rozšírilo o nové odseky 2, 3 a 4 a doterajšie odseky 2 a 3 sa označili ako odseky 5 a 6.
Po novom je registrový úrad podľa nového odseku 2 oprávnený vyhodnocovať obsah výkazu. Ak registrový úrad zistí nedostatky alebo skutočnosti, ktoré sú dôvodom na opravu výkazu, vyzve neziskovú organizáciu, aby v určenej lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako 30 dní a dlhšia ako 60 dní, odstránila zistené nedostatky alebo vykonala opravu výkazu a súčasne informovala registrový úrad o prijatých opatreniach.
Nezisková organizácia je povinná poskytnúť registrovému úradu súčinnosť pri výkone dohľadu podľa tohto zákona a na tento účel na požiadanie registrového úradu v určenej lehote predložiť doklady, podať informáciu, vysvetlenie alebo poskytnúť iný údaj.
Registrový úrad je oprávnený pri výkone dohľadu podľa tohto zákona spracúvať bez súhlasu dotknutej osoby osobné údaje, s ktorými príde do styku pri výkone dohľadu podľa tohto zákona.
4. POKUTY
Doterajšie ustanovenia týkajúce sa pokút sa po novom označuje ako ust. § 34b a rozširuje sa nasledovne.
Ak nezisková organizácia neuloží výročnú správu do verejnej časti registra účtovných závierok podľa § 34 ods. 3, registrový úrad uloží neziskovej organizácii za porušenie tejto povinnosti pokutu do výšky 1 000 eur.
Ak nezisková organizácia neuloží výkaz do verejnej časti registra účtovných závierok podľa § 34a ods. 5, registrový úrad uloží neziskovej organizácii za porušenie tejto povinnosti pokutu do 1 000 eur. Ak uloženie pokuty neviedlo k náprave v lehote 30 dní odo dňa nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia o uložení pokuty, registrový úrad uloží ďalšiu pokutu až do výšky desaťnásobku hornej hranice sadzby pokuty podľa prvej vety, a to aj opakovane; pri ukladaní tretej a ďalšej pokuty je dolná hranica sadzby pokuty 5000 eur.
Ak nezisková organizácia v určenej lehote nevykoná nápravu podľa § 35 ods. 2, registrový úrad uloží neziskovej organizácii za porušenie tejto povinnosti pokutu do výšky 1 000 eur. Ak uloženie pokuty neviedlo k náprave v lehote 30 dní odo dňa nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia o uložení pokuty, registrový úrad uloží ďalšiu pokutu až do výšky desaťnásobku hornej hranice sadzby pokuty podľa prvej vety, a to aj opakovane; pri ukladaní tretej a ďalšej pokuty je dolná hranica sadzby pokuty 5000 eur.
Pri ukladaní pokuty a rozhodovaní o výške pokuty registrový úrad prihliada na závažnosť, dĺžku trvania a následky protiprávneho konania a opakované neplnenie alebo porušovanie povinností. Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa registrový úrad o porušení povinnosti dozvedel, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.
Pokuta je splatná do 30 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty. V rozhodnutí o uložení pokuty podľa odseku 1 a podľa odseku 2 druhej vety registrový úrad určí primeranú lehotu na uloženie výročnej správy alebo výkazu do verejnej časti registra účtovných závierok, ktorá nesmie byť kratšia ako 30 dní a dlhšia ako 60 dní.
Výnos z pokút je príjmom štátneho rozpočtu.
5. PRECHODNÉ USTANOVENIE
Novelizované ustanovenie § 34 ods. 2 týkajúce sa výročnej správy v znení účinnom od 1. júna 2025 sa prvýkrát použije pri vypracovaní výročnej správy za kalendárny rok 2026. Výkaz sa vypracuje podľa § 34a ods. 1 prvýkrát za obdobie od 1. júna 2025 do 31. decembra 2025.
6. SÚVISIACE NOVELIZÁCIE
Novela zákona o neziskových organizáciách zmenila aj nasledovné zákony: (i) zákon č. 34/2002 Z. z. o nadáciách a o zmene Občianskeho zákonníka v platnom znení, (ii) zákon č. 147/1997 Z. z. o neinvestičných fondoch v platnom znení, (iii) zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v platnom znení, (iv) zákon č. 116/1985 Zb. o podmienkach činnosti organizácií s medzinárodným prvkom v Československej socialistickej republike v platnom znení, (v) zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v platnom znení a (vi) zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v platnom znení.
Novela zákona v podstate totožným spôsobom rozšírila jednotlivé povinnosti vedenia výročnej správy a výkazu aj na ďalšie subjekty, a to nadácie, fondy, združenia a organizácie s medzinárodným prvkom.
Po novom je aj nadácia povinná vypracovať výkaz za kalendárny rok do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. Obsah výkazu, ako aj schéma pokút a prechodných ustanovení, sú totožné ako pri neziskových organizáciách.
Po novom je fond povinný vypracovať výkaz za kalendárny rok do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. Obsah výkazu, ako aj schéma pokút a prechodných ustanovení, sú totožné ako pri neziskových organizáciách a nadáciách.
Po novom združenie občanov, ktorého príjmy v kalendárnom roku presiahnu 35 000 eur, je povinné vypracovať výkaz za tento kalendárny rok do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. Obsah výkazu, ako aj schéma pokút a prechodných ustanovení, sú totožné ako pri neziskových organizáciách a nadáciách.
Aj organizácia s medzinárodným prvkom, ktorej príjmy v kalendárnom roku presiahnu 35 000 eur, je po novom povinná vypracovať výkaz za tento kalendárny rok do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. Obsah výkazu, ako aj schéma pokút a prechodných ustanovení, sú totožné ako pri neziskových organizáciách a nadáciách.
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám v ustanovení § 2 rozširuje tzv. povinné osoby, ktoré sú povinné sprístupňovať informácie.
V zmysle doplneného odseku 4 v ust. § 2 sú povinnými osobami ďalej mimovládne neziskové organizácie, ktorým povinné osoby podľa odsekov 1 a 2 poskytli verejné prostriedky, alebo ktorým povinné osoby podľa odseku 3 poskytli prostriedky pri hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu, majetkom obce alebo majetkom vyššieho územného celku, ak im (a) bol poskytnutý jednorazový príspevok z verejných prostriedkov v sume najmenej 3 300 eur, alebo (b) v rámci jedného rozpočtového roka boli poskytnuté verejné prostriedky v úhrnnej sume najmenej 10 000 eur.
Publikované dňa 19.05.2025.
