Iné

Zákon o ochrane svedka

  • Vydanie: ULC PRO BONO 03/2025

1. ABSTRAKT

Zákon o ochrane svedka predstavuje novu právnu úpravu ochrany svedka, ktorá prináša napríklad aj ustanovenia o pomoci ohrozenému svedkovi, ktorý sa po splnení taxatívne vymedzených kritérií stáva chráneným svedkom, voči ktorému sa vykonáva program ochrany. V záujme efektívneho využívania programu ochrany sa rozširuje okruh trestných činov, pri ktorých je možné vykonávať program ochrany, pričom tieto trestné činy už nemusia byť páchané len organizovanou alebo zločineckou skupinou. Zákonom o ochrane svedka sa ďalej rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu v konaní pred súdom predložiť návrh na začatie programu ochrany, pričom o návrhoch má naďalej rozhodovať komisia, ktorá rozhoduje aj o návrhu na ukončenie programu ochrany.

2. PRÁVNE PREDPISY, KTORÝCH SA ZÁKON O OCHRANE SVEDKOV DOTKOL

Dňa 02. apríla 2025 Národná rada Slovenskej republiky prijala zákon o ochrane svedka (ďalej len „zákon o ochrane svedka“), ktorým zároveň dochádza k zmene alebo doplneniu (A) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore, (B) zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a (C) zákona č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody.

3. ZÁKON O OCHRANE SVEDKA

Na úvod zákon o ochrane svedka prináša zakotvenie predmetu svojej úpravy a prehľad o základných pojmoch.

Zákon o ochrane svedka upravuje (A) zabezpečovanie a poskytovanie ochrany a pomoci ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi, (B) predbežné vykonávanie programu ochrany a vykonávanie programu ochrany, (C) kontrolu dodržiavania predbežného vykonávania programu ochrany a kontrolu dodržiavania programu ochrany, (D) medzinárodnú spoluprácu pri ochrane svedka“ (ustanovenie § 1 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Podľa zákona o ochrane svedka sa postupuje, ak ochranu života alebo zdravia ohrozeného svedka a chráneného svedka nie je možné zabezpečiť iným spôsobom“ (ustanovenie § 1 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Predbežné vykonávanie programu ochrany a program ochrany sa vykonáva na základe dobrovoľnosti ohrozeného svedka a chráneného svedka“ (ustanovenie § 1 ods. 3 zákona o ochrane svedka).

Na predbežné vykonávanie programu ochrany a vykonávanie programu ochrany nie je právny nárok“ (ustanovenie § 1 ods. 4 zákona o ochrane svedka).

Ohrozeným svedkom je svedok, ktorý v trestnom konaní o obzvlášť závažnom zločine, zločine spáchanom organizovanou skupinou, zločineckou skupinou, teroristickou skupinou alebo extrémistickou skupinou, trestnom čine spáchanom z osobitného motívu podľa ustanovenia § 140 písm. e) Trestného zákona alebo o trestnom čine terorizmu poskytol svedeckú výpoveď alebo iný dôkaz o páchateľovi alebo okolnosti tohto trestného činu, na základe čoho u tohto svedka vzniká dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia“ (ustanovenie § 2 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

 „Za ohrozeného svedka sa považuje aj blízka osoba ohrozeného svedka podľa ustanovenia § 2 ods. 1 zákona o ochrane svedka uvedená v návrhu na začatie programu ochrany“ (ustanovenie § 2 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Chráneným svedkom je ohrozený svedok, voči ktorému sa vykonáva program ochrany“ (ustanovenie § 2 ods. 3 zákona o ochrane svedka).

Programom ochrany je súbor opatrení a úkonov, ktorými útvar Policajného zboru (ďalej len „útvar“) poskytuje ochranu a pomoc ohrozenému svedkovi a chránenému svedkovi“ (ustanovenie § 2 ods. 4 zákona o ochrane svedka).

Zákon o ochrane svedka prináša aj úpravu návrhu na začatie programu ochrany a úpravu komisie, ktorá o ňom rozhoduje.

 „Návrh na začatie programu ochrany vypracuje a komisii prostredníctvom útvaru podá (A) v prípravnom konaní prokurátor alebo vyšetrovateľ s písomným súhlasom prokurátora, (B) v konaní pred súdom samosudca, predseda senátu alebo prokurátor“ (ustanovenie § 3 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

O návrhu na začatie programu ochrany a návrhu na ukončenie programu ochrany rozhoduje komisia“ (ustanovenie § 4 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Komisia sa skladá z piatich členov, z ktorých jeden je predsedom komisie. Predsedu komisie, jedného člena komisie a ich náhradníkov vymenúva a odvoláva minister vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „minister“) z príslušníkov Policajného zboru. Dvoch členov komisie a ich náhradníkov vymenúva a odvoláva minister spravodlivosti Slovenskej republiky zo zamestnancov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky s praxou v oblasti súdnictva a väzenstva. Jedného člena komisie a jeho náhradníka vymenúva a odvoláva generálny prokurátor Slovenskej republiky z prokurátorov Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Člen komisie alebo jeho náhradník musia byť oprávnení oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami. Člena komisie zastupuje v čase jeho neprítomnosti náhradník, ktorý má počas zastupovania postavenie člena komisie“ (ustanovenie § 4 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Zákon o ochrane svedka pokračuje úpravou predbežného vykonávania programu ochrany a úpravou samotného programu ochrany.

Predseda komisie na základe návrhu podľa ustanovenia § 3 ods. 2 písm. g) zákona o ochrane svedka bezodkladne písomne rozhodne o predbežnom vykonávaní programu ochrany pred vydaním rozhodnutia o začatí programu ochrany komisiou; v neprítomnosti predsedu komisie o predbežnom vykonávaní programu ochrany rozhoduje jeho náhradník“ (ustanovenie § 5 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Predbežné vykonávanie programu ochrany útvar bezodkladne ukončí, ak (A) komisia rozhodla o nezačatí programu ochrany, (B) ohrozený svedok nesúhlasil s programom ochrany alebo (C) sa začal vykonávať program ochrany“ (ustanovenie § 5 ods. 3 zákona o ochrane svedka).

Výsledok hlasovania komisie o návrhu na začatie programu ochrany útvar bezodkladne oznámi predkladateľovi návrhu na začatie programu ochrany podľa ustanovenia § 3 ods. 1 zákona o ochrane svedka“ (ustanovenie § 6 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Ak komisia rozhodla o začatí programu ochrany, útvar určí ohrozenému svedkovi podmienky a spôsob vykonávania programu ochrany, pričom zohľadní skutočnosti podľa ustanovenia § 3 ods. 2 písm. c) a e) zákona o ochrane svedka a bezodkladne oboznámi ohrozeného svedka s programom ochrany; súčasťou programu ochrany môže byť aj zmena totožnosti chráneného svedka“ (ustanovenie § 6 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Povinnosti chráneného svedka sú predmetom úpravy ustanovenia § 7 zákona o ochrane svedka.

Chránený svedok je povinný (A) dodržiavať program ochrany, (B) riadiť sa pokynmi príslušníkov Policajného zboru zaradených na útvare a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ďalej len „zbor“), (C) bezodkladne informovať útvar a zbor o všetkých nových skutočnostiach a zmenách, ktoré môžu byť významné pre program ochrany, (D) zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel počas vykonávania programu ochrany, a to aj po jeho ukončení, (E) vyvíjať úsilie smerujúce k ekonomickému osamostatneniu, (F) neudržiavať a nenadväzovať styky s osobami z kriminálneho prostredia, (G) nevyvíjať činnosť, ktorá by mohla ohroziť jeho bezpečnosť alebo narušiť program ochrany“ (ustanovenie § 7 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Ďalšou časťou, ktorú zákon o ochrane svedka prináša, je oblasť vykonávania programu ochrany v prípravnom konaní a v konaní pred súdom.

V prípravnom konaní prokurátor alebo vyšetrovateľ písomne oznámi útvaru dátum a miesto konania úkonu s plánovanou účasťou chráneného svedka a spoločne si dohodnú ďalší postup pri vykonaní úkonu“ (ustanovenie § 10 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

V konaní pred súdom samosudca alebo predseda senátu písomne oznámi útvaru dátum a miesto konania hlavného pojednávania, na ktorom je nevyhnutná účasť chráneného svedka a spoločne si dohodnú ďalší postup pri zabezpečení účasti chráneného svedka na hlavnom pojednávaní“ (ustanovenie § 10 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Samosudca alebo predseda senátu zabezpečí administratívne opatrenia a prostredníctvom útvaru aj technické opatrenia pri výsluchu chráneného svedka pred súdom“ (ustanovenie § 10 ods. 3 zákona o ochrane svedka).

Ochranu chráneného svedka v prípravnom konaní a v konaní pred súdom zabezpečuje útvar v spolupráci so zborom a v súčinnosti s inými útvarmi Policajného zboru“ (ustanovenie § 10 ods. 4 zákona o ochrane svedka).

Útvar ukončí program ochrany, ak (A) chránený svedok doručil útvaru písomné oznámenie o tom, že ukončuje program ochrany, (B) komisia rozhodla o ukončení programu ochrany na základe návrhu podľa ustanovenia § 12 zákona o ochrane svedka alebo (C) chránený svedok zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho“ (ustanovenie § 11 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Na záver zákon o ochrane svedka prináša napríklad aj ustanovenie § 16 zákona o ochrane svedka, upravujúce medzinárodnú spoluprácu.

Útvar spolupracuje pri vykonávaní programu ochrany s príslušnými orgánmi iných štátov a medzinárodnými organizáciami na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná alebo na základe požiadavky ministra“ (ustanovenie § 16 ods. 1 zákona o ochrane svedka).

Zákon o ochrane svedka sa primerane použije aj pri zabezpečovaní a poskytovaní ochrany a pomoci svedkovi, ako aj na kontrolu dodržiavania povinností svedka, ktoré útvar vykonáva (A) v spolupráci s príslušnými orgánmi iných štátov alebo na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná o poskytnutí ochrany a pomoci svedkovi, voči ktorému orgán iného štátu rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch ako program ochrany, (B) so súhlasom prezidenta Policajného zboru na žiadosť oprávneného orgánu iného štátu, ktorý voči tomuto svedkovi rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch podľa právneho poriadku tohto štátu ako program ochrany, (C) so súhlasom ministra na žiadosť Medzinárodného trestného súdu, ktorý voči tomuto svedkovi rozhodol o obdobných opatreniach a úkonoch ako program ochrany“ (ustanovenie § 16 ods. 2 zákona o ochrane svedka).

Na záver je potrebné zdôrazniť, že prijatím zákona o ochrane svedka sa ruší doterajší zákon č. 256/1998 Z. z. o ochrane svedka.

Zákon o ochrane svedka prináša aj ďalšie ustanovenia, ako aj doplnenia vyššie uvedených právnych predpisov. Predmetom tohto príspevku sú len vybrané zmeny, ktoré zákon o ochrane svedka priniesol. Z uvedeného dôvodu odkazujeme aj na plné znenie zákona o ochrane svedka, zverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

4. ÚČINNOSŤ ZÁKONA O OCHRANE SVEDKA

Zákon o ochrane svedka nadobúda účinnosť dňa 01. mája 2025.

Publikované dňa 25.04.2025.

advokátska-kancelaria-anwaltskanzlei-slowakei-bratislava-krypto-law-firm-slovakia
Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....