Iné

Novela zákona o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu

  • Vydanie: ULC PRO BONO 01/2025

1. ABSTRAKT

Dňa 27. novembra 2024 bola v Národnej rade SR schválená novela zákona č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o dôveryhodných službách) v znení zákona č. 211/2019 Z. z. a ktorým sa mení zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“ alebo „zákon o dôveryhodných službách“).

Novela zákona implementuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1183 z 11. apríla 2024, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014, pokiaľ ide o zriadenie európskeho rámca digitálnej identity (Ú. v. EÚ L 2024/1183, 30.4.2024) (ďalej len „nariadenie (EÚ) 2024/1183“), do právneho poriadku Slovenskej republiky.

Jednou z najdôležitejších zmien, ktoré prináša novela zákona sú ustanovenia o európskej peňaženke digitálnej identity. Účelom európskej peňaženky digitálnej identity je poskytnúť fyzickým a právnickým osobám v celej Únii harmonizovaný prostriedok elektronickej identifikácie, ktorý im umožní vykonávať autentifikáciu a zdieľať údaje súvisiace s ich totožnosťou.

Novelou sa upravujú aj úlohy a pôsobnosť Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v oblasti digitálnej identifikácie a elektronického osvedčenia atribútov. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky bude na základe tohto zákona poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity ex offo, zároveň však poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity bude môcť každý subjekt verejného, ako aj súkromného

sektora, ktorý je kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby, alebo na tento účel preukáže, že má s kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby uzatvorenú zmluvu a spĺňa požiadavky nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Novela tiež upravuje rámcové postupy ako sa stať poskytovateľom európskej peňaženky digitálnej identity.

2. DEFINÍCIE

Na úvod považujeme pre účely porozumenia novele a novému inštitútu, za vhodné definovať základný pojem, čo znamená dôveryhodná služba a kvalifikovaná dôveryhodná služba.

V zmysle zákona a európskej legislatívy je dôveryhodnou službou elektronická služba (i) vyhotovovania, overovania a validácie elektronických podpisov, elektronických pečatí alebo elektronických časových pečiatok, elektronických doručovacích služieb pre registrované zásielky a certifikátov, ktoré s týmito službami súvisia, (ii) vyhotovovania, overovania a validácie certifikátov pre autentifikáciu webových sídiel a (iii) uchovávania elektronických podpisov, pečatí alebo certifikátov, ktoré s týmito službami súvisia.

Tieto elektronické služby sa spravidla poskytujú za odplatu.

Kvalifikovaná dôveryhodná služba je dôveryhodná služba, ktorá spĺňa uplatniteľné požiadavky stanovené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách.

Poskytovateľ dôveryhodných služieb je subjekt s udeleným kvalifikovaným štatútom na poskytovanie dôveryhodnej služby.

3. EURÓPSKA PEŇAŽENKA DIGITÁLNEJ IDENTITY A SPOLIEHAJÚCA SA STRANA

Ustanovenie § 10 zákona upravuje podmienky poskytovania európskej peňaženky digitálnej identity a povinnosti poskytovateľa európskej peňaženky digitálnej identity .

Európska peňaženka digitálnej identity má byť metódou pre európskych občanov a subjekty na overenie ich totožnosti pomocou ich digitálnej identifikácie na interakciu s verejným aj súkromným sektorom. Používatelia môžu ukladať rôzne digitálne dokumenty v peňaženke, od akademických poverení až po prepravné preukazy, a používať ich.

Subjekty pomocou európskej peňaženky digitálnej identity môžu online prenášať konkrétne informácie overeným subjektom a zverejňovať len potrebné údaje.

Európska peňaženka digitálnej identity má uľahčiť výmenu informácií v rámci domovskej krajiny EÚ jednotlivca a medzi ostatnými členskými štátmi.

Poskytovateľ európskej peňaženky je osoba, ktorá je kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby, alebo na tento účel preukáže, že má s kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby uzatvorenú zmluvu a spĺňa požiadavky ustanovené osobitným predpisom.

Poskytovateľ európskej peňaženky predkladá Národnému bezpečnostnému úradu (i) oznámenie o zámere poskytovať európsku peňaženku prostredníctvom elektronického formulára, ktorý úrad zverejní na svojom webovom sídle, (ii) certifikát európskej peňaženky podľa osobitného predpisu v elektronickej podobe.

Národný bezpečnostný úrad (ďalej tiež len „úrad“) overuje, či poskytovateľ európskej peňaženky spĺňa požiadavky ustanovené týmto zákonom a osobitným predpisom. Ak úrad zistí, že poskytovateľ európskej peňaženky nespĺňa požiadavky ustanovené týmto zákonom a osobitným predpisom, preruší konanie a vyzve ho, aby v určenej lehote odstránil zistené nedostatky.

Poskytovateľ európskej peňaženky vykoná registráciu spoliehajúcej sa strany na žiadosť a po overení identity spoliehajúcej sa strany a po získaní jej súhlasu s dodržiavaním pravidiel európskej peňaženky.

Dodajme, že spoliehajúcou sa stranou je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá sa spolieha na elektronickú identifikáciu alebo dôveryhodnú službu.

Ministerstvo vnútra bude na základe zákona poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity ex offo, zároveň však poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity bude môcť osoba, ktorá je kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby, alebo na tento účel preukáže, že s kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby uzatvorenú platnú zmluvu a spĺňa požiadavky podľa nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Ide teda o každý subjekt verejného, ako aj súkromného sektora, ktorý bude spĺňať vyššie uvedené požiadavky v súlade s nariadením (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení. Zmluvou sa preukazuje, že musí ísť o zabezpečenie funkcionalít podporovaných peňaženkou, pričom samotné posúdenie prebieha v rámci administratívneho konania.

Subjektom, ktoré budú poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity sa ustanovuje základný rámec ich povinností vyplývajúcich z nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení, pričom predmetné povinnosti uvádzame nižšie.

Novelizovaný zákon ukladá povinnosť subjektu, ktorý plánuje poskytovať európsku peňaženku digitálnej identity, oznámiť tento zámer úradu prostredníctvom elektronického formulára, ktorý úrad zverení na svojom webovom sídle, spolu s certifikátom európskej peňaženky digitálnej identity. Úrad ako orgán dohľadu má možnosť rozhodnutím pozastaviť plánované poskytovanie európskej peňaženky digitálnej identity, ak nie sú splnené požiadavky nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení. Novela tiež ukladá povinnosť poskytovateľovi európskej peňaženky digitálnej identity zrušiť európsku peňaženku digitálnej identity v prípadoch stanovených nariadení (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

4. POVINNOSTI POSKYTOVATEĽA EURÓPSKEJ PEŇAŽENKY DIGITÁLNEJ IDENTITY

Poskytovateľ európskej peňaženky je povinný v zmysle ust. § 10 ods. 6 novelizovaného zákona (a) poskytnúť na základe žiadosti úradu informácie potrebné na monitorovanie súladu činnosti poskytovateľa európskej peňaženky s osobitným predpisom, (b) prijať opatrenia na nápravu nesúladu uložené rozhodnutím úradu, ktorým úrad konštatoval nesúlad činnosti poskytovateľa európskej peňaženky s požiadavkami podľa osobitného predpisu, (c) pozastaviť alebo zrušiť registráciu spoliehajúcej sa strany na základe rozhodnutia úradu, (d) nahlásiť bezodkladne ministerstvu vnútra automatizovaným spôsobom v procese registrácie spoliehajúcu sa stranu, ktorá používa európsku peňaženku, ktorej vydá certifikáty a prostriedky na vzájomnú autentifikáciu s európskou peňaženkou, (e) nahlásiť bezodkladne úradu podozrenie z nezákonného alebo podvodného používania európskej peňaženky, (f) umožniť bezodkladne aktualizovať spoliehajúcej sa strane certifikáty a prostriedky na vzájomnú autentifikáciu s európskou peňaženkou.

5. SANKCIE

V ustanovení § 14 sú novelizované odseky 10 a 11, na základe ktorých sa stanovujú sankcie zo strany úradu za porušenie ustanovení u európskej peňaženke digitálnej identity.

Poskytovateľ európskej peňaženky sa dopustí správneho deliktu tým, že (a) nezruší platnosť európskej peňaženky, ak to zákon, resp. európska legislatíva stanovuje (b) zaregistruje spoliehajúcu sa stranu v rozpore so zákonom alebo (c) nesplní povinnosť podľa § 10 ods. 6, teda poruší vyššie definované povinnosti.

Úrad uloží poskytovateľovi európskej peňaženky za správny delikt podľa odseku 10 pokutu do 500 000 eur.

6. MINISTERSTVO VNÚTRA

Ministerstvo vnútra bude za Slovenskú republiku poskytovať elektronickú peňaženku digitálnej identity, čím bude naplnená povinnosť pre členské štáty vyplývajúca z nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení, poskytnúť aspoň jednu európsku peňaženku digitálnej identity.

Ustanovením § 10a sa ministerstvu vnútra v oblasti digitálnej identifikácie priznávajú oprávnenia a zodpovednosti za centralizáciu zoznamu spoliehajúcich sa strán, poskytovanie európskej peňaženky digitálnej identity, spojenie osobných údajov s európskou peňaženkou digitálnej identity a ich validácia v súlade s požiadavkami nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Súčasne sa v § 10a ods. 2 novely zákona ministerstvu vnútra určuje rozsah pôsobnosti v oblasti elektronického osvedčenia atribútov, ak o to požiada osoba zodpovedná za autentický zdroj a identifikuje subjekty verejného sektora, ktoré sú zodpovedné za elektronické atribúty, ktoré majú byť osvedčované. Ministerstvo vnútra na základe požiadavky subjektu verejného sektora zaregistruje typy atribútov oprávnení pre elektronické osvedčenia atribútov a bude zodpovedať za jednoznačné pridelenie elektronického osvedčenia atribútov oprávnenej osoby. Ministerstvo vnútra vydáva a ruší elektronické osvedčenie atribútov založené na údajoch z autentického zdroja subjektu verejného sektora. Týmto nie je dotknuté oprávnenie vydať alebo zrušiť elektronické osvedčenia atribútov inej osobe v súlade s čl. 45f nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Podľa § 10a ods 1. Novelizovaného zákona: Ministerstvo vnútra v oblasti elektronickej identifikácie (a) zostavuje a vedie zoznam spoliehajúcich sa strán, ktoré používajú európsku peňaženku, (b) je orgánom verejnej moci, ktorý plní povinnosť poskytovať európsku peňaženku podľa osobitného predpisu, (c) zabezpečuje spojenie osobných identifikačných údajov s európskou peňaženkou v rozsahu podľa osobitného predpisu, (d) zabezpečuje a poskytuje prostriedky používané pri mechanizme umožňujúcom validáciu osobných identifikačných údajov a totožnosti spoliehajúcich sa strán.

7. POSTAVENIE A ÚLOHY ÚRADU

Ustanovenie § 11 vymedzuje úlohy úradu vychádzajúc z obsahu nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení a zároveň z existujúcej praxe. Nariadenie (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení zaviedlo inštitút jednotného kontaktného miesta na komunikáciu a spoluprácu s orgánmi Európskej únie, ako aj s ostatnými členskými štátmi a skupinu pre spoluprácu v oblasti digitálnej identity.

Úrad sa novelu stáva členom skupiny pre spoluprácu v oblasti digitálnej identity, ako aj jednotným kontaktným miestom pre dôveryhodné služby, európske peňaženky digitálnej identity a schémy elektronickej identifikácie. Úradu sa ukladajú oznamovacie povinnosti vyplývajúce z nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení. Úrad pozastavuje poskytovanie alebo používanie európskej peňaženky digitálnej identity a ruší jej platnosť podľa nariadenia (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Ustanovenie § 12 oprávňuje úrad vykonávať kontrolu dodržiavania povinností poskytovateľa dôveryhodnej služby alebo poskytovateľa európskej peňaženky digitálnej identity, ktorá sa má vykonávať podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 10/1996 Z. z. o kontrole v štátnej správe v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 10/1996 Z. z“). Návrh reflektuje na problémy z aplikačnej praxe, ktoré vznikali limitovaním výkonu kontroly len na základe konkrétnych ustanovení zákona č. 10/1996 Z. z.

Ustanovenie upravuje výkon dohľadu, podľa ktorého úrad dohliada na kvalifikovaných poskytovateľov dôveryhodných služieb a poskytovateľov európskych peňaženiek digitálnej identity s cieľom zaručiť prostredníctvom dohľadu ex ante a ex post, aby títo poskytovatelia dôveryhodných služieb a poskytovatelia európskych peňaženiek digitálnej identity spĺňali požiadavky stanovené nariadením (EÚ) č. 910/2014 v platnom znení.

Podľa novelizovaného ust. § 11, národný bezpečnostný úrad (a) je orgánom dohľadu podľa osobitného predpisu, (b) je jednotným kontaktným miestom pre dôveryhodné služby, európske peňaženky a schému elektronickej identifikácie, (c) je členom skupiny pre spoluprácu v oblasti digitálnej identity, (d) certifikuje spôsobom podľa osobitného predpisu, (e) plní oznamovacie povinnosti voči Európskej komisii podľa osobitného predpisu, (f) vydáva, zverejňuje a ruší certifikát na overenie údajov z dôveryhodnej infraštruktúry podľa písmena g, (g) zriaďuje, udržiava a aktualizuje dôveryhodnú infraštruktúru, poskytuje informácie z dôveryhodnej infraštruktúry, najmä informácie po uplynutí platnosti kvalifikovaného certifikátu, a to vo forme pozitívneho potvrdenia31) o štatúte platnosti alebo zrušenia kvalifikovaného certifikátu, (h) zabezpečuje úlohy spojené s uchovávaním dokumentov podľa tohto zákona v dôveryhodnej infraštruktúre, ak kvalifikovaný poskytovateľ dôveryhodnej služby zanikne bez právneho nástupcu, (i) vytvára, vedie a zverejňuje dôveryhodné zoznamy podľa osobitných predpisov, (j) poskytuje Európskej komisii informácie a správy podľa osobitného predpisu, (k) vydáva metodiky a štandardy podľa tohto zákona a zverejňuje ich na svojom webovom sídle, (l) vydáva, spravuje a zverejňuje certifikačné politiky slúžiace na identifikáciu súladu certifikátov vydaných kvalifikovaným poskytovateľom dôveryhodnej služby s požiadavkami podľa tohto zákona, (m) vydáva, spravuje a zverejňuje strojovo spracovateľné zoznamy, ktoré obsahujú najmä zoznam algoritmov a ich minimálne parametre pre elektronický podpis od úrovne bezpečnosti zdokonalený elektronický podpis a pre elektronickú pečať od úrovne bezpečnosti zdokonalená elektronická pečať, ktoré sa podľa štandardov pre informačné technológie vo verejnej správe dodržiavajú v styku s orgánmi verejnej moci, (n) plní informačnú povinnosť podľa osobitného predpisu, (o) pozastavuje poskytovanie európskej peňaženky podľa osobitného predpisu alebo používanie európskej peňaženky podľa osobitného predpisu a ruší platnosť európskej peňaženky podľa osobitného predpisu.

Úrad je oprávnený vykonávať kontrolu plnenia povinností poskytovateľa dôveryhodnej služby alebo poskytovateľa európskej peňaženky podľa osobitných predpisov. Pri výkone dohľadu nad dôveryhodnými službami úrad postupuje podľa osobitného predpisu.

Aktuality z novely zákona sú účinné odo dňa 1. januára 2025.

Publikované dňa 18.02.2025.

advokátska-kancelaria-anwaltskanzlei-slowakei-bratislava-krypto-law-firm-slovakia

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....