Iné

Novela zákona o dráhach

  • Vydanie: ULC PRO BONO 10/2024

1. ABSTRAKT

Obsahom tohto príspevku je priblíženie novely zákona o dráhach, ktorá prináša napríklad (1) spresnenie definície špeciálna dráha, (2) doplnenie definícií skúšobnej prevádzky a skúšobnej jazdy dráhového vozidla po oprave, (3) úpravu veku pre vedenie železničného vozidla, (4) doplnenie ustanovení o licencii na zachádzanie na železničnú infraštruktúru a mnoho ďalších zmien.

2. NOVELA ZÁKONA O DRÁHACH

Dňa 23. októbra 2024 Národná rada Slovenskej republiky prijala zákon č. 307/2024 Z. z. (ďalej len „novela“) ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach (ďalej len „zákon o dráhach“).

Okrem zákona o dráhach novelou dochádza aj k zmenám a doplneniam (1) zákona č. 258/1993 Z. z. o Železniciach Slovenskej republiky, (2) zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch, (3) zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a (4) zákona č. 514/2009 Z. z. o doprave na dráhach (ďalej len „zákon o doprave na dráhach“).

3. ZMENY, KTORÉ NOVELA PRINÁŠA

Novela do zákona o dráhach prináša spresnenie definície špeciálna dráha, ktorou sa rozumie „koľajová dráha funkčne oddelená od železničného systému, ktorou je metro, lokálna dráha a turisticko-hospodárska dráha“ (ustanovenie § 2 ods. 6 zákona o dráhach).

V súvislosti s uvedenou úpravou dochádza aj k doplneniu nových pojmov (metro, lokálna dráha a turisticko-hospodárska dráha) do zákona o dráhach.

Metrom je špeciálna dráha určená najmä na mestskú verejnú osobnú dopravu oddelená od iných druhov dopravy“ (ustanovenie § 2 ods. 7 zákona o dráhach).

Lokálnou dráhou je špeciálna dráha, ktorá slúži na zabezpečenie dopravnej obslužnosti územia s možnosťou jej turistického využitia“ (ustanovenie § 2 ods. 8 zákona o dráhach).

Turisticko-hospodárskou dráhou je špeciálna dráha určená na zabezpečenie turistického, kultúrneho a iného spoločenského účelu. Turisticko-hospodárska dráha neslúži na zabezpečenie dopravnej obslužnosti územia“ (ustanovenie § 2 ods. 9 zákona o dráhach).

Citované ustanovenia § 2 zákona o dráhach teda prinášajú spresnenie definície špeciálnej dráhy, ktorá nemusí byť nezaústená do železničnej dráhy (napr. na prepravu nových vozidiel môže existovať koľaj, ktorá spája špeciálnu dráhu so železničnou dráhou), ale musí byť od nej funkčne oddelená. Funkčným oddelením sa rozumie, že dráha je prevádzkovaná nezávisle od technických špecifikácií železničnej dráhy a vozidlá železničnej dráhy nemôžu plynulo pokračovať v jazde po špeciálnej dráhe a vozidlá špeciálnej dráhy nemôžu zasa plynulo pokračovať v jazde po železničnej dráhe. Novela prináša zároveň aj odstránenie zmätočnej informácie o tom, že medzi špeciálne dráhy môžu patriť aj železničné dráhy. Špeciálne dráhy nie sú železničnými dráhami.

Medzi špeciálne dráhy boli doposiaľ zahrnuté kategórie koľajových dráh, ktoré síce spájalo funkčné oddelenie od železničného systému, ale inak spolu nesúviseli. V aplikačnej praxi spôsobovalo prevádzkovateľom dráh a dráhovým podnikom značné ťažkosti dodržiavať požiadavky nastavené pre metro aj na historických dráhach slúžiacich turistickým, kultúrnym a iným spoločenským potrebám, ako sú lesné či poľné železničky. Po novom sú špeciálne dráhy rozdelené na tri kategórie. Prvou kategóriou je metro. Táto kategória vytvára legislatívny základ pre prípadnú výstavbu metra v budúcnosti. Druhou kategóriou sú lokálne dráhy. Do tejto kategórie sú zahrnuté koľajové dráhy, ktoré slúžia na regionálnu verejnú osobnú dopravu a od železničných dráh sa líšia svojím rozchodom, napäťovou sústavou, charakterom prevádzky, prípadne aj prenosom ťažnej sily (ozubnicou). Treťou kategóriou sú turisticko – hospodárske dráhy. Sem patria všetky historické lesné, poľné a detské železničky, ktorých hlavným účelom nie je každodenná preprava cestujúcich do práce či do školy, ale slúžia turistickým, kultúrnym a iným spoločenským potrebám.

Pre každú kategóriu budú vykonávacími vyhláškami nastavené požiadavky na dráhy, dráhové vozidlá a spôsobilosť osôb podieľajúcich sa na zabezpečení prevádzky dráhy a dopravy na dráhe zodpovedajúce charakteru dráh. Požiadavky na metro sú najprísnejšie, požiadavky na turisticko – hospodárske dráhy najmenej prísne, ale v každom ohľade zaručujúce bezpečnosť cestujúcich a osôb, ktoré sa podieľajú na prevádzke dráhy a dráhovej dopravy.

Novela do zákona o dráhach prináša aj doplnenie nových ustanovení § 24a a § 24b zákona o dráhach.

Skúšobná prevádzka dráhového vozidla je súhrn skúšobných jázd a prípadne ďalších skúšok, ktorými sa overujú vlastnosti dráhového vozidla a jeho kompatibilita s dráhou pred uvedením na trh alebo po obnove alebo modernizácii železničného vozidla podľa ustanovenia § 76 ods. 18 zákona o dráhach, pri ktorej je skúšobná prevádzka požadovaná, alebo pred uvedením do prevádzky alebo po podstatnej zmene typu električky, trolejbusu alebo vozidla špeciálnej dráhy“ (ustanovenie § 24a ods. 1 zákona o dráhach).

Schvaľovací orgán alebo bezpečnostný orgán určí rozsah a podmienky skúšobnej prevádzky dráhového vozidla, ktorá nepresiahne 12 mesiacov“ (ustanovenie § 24a ods. 2 zákona o dráhach).

Na vykonanie skúšobnej prevádzky sa vyžaduje súhlas prevádzkovateľa dráhy“ (ustanovenie § 24a ods. 3 zákona o dráhach).

Ustanovenia § 24a ods. 2 a 3 zákona o dráhach sa vzťahujú aj na skúšobnú jazdu električky, trolejbusu alebo vozidla špeciálnej dráhy, ktoré je schválené v inom členskom štáte alebo v treťom štáte, a nie je schválené na prevádzku na území Slovenskej republiky“ (ustanovenie § 24a ods. 4 zákona o dráhach).

Ďalšou oblasťou, ktorá ktorú novela do zákona o dráhach prináša je doplnenie skúšobnej jazdy dráhového vozidla po oprave.

Ak sa po oprave dráhového vozidla, ktoré je uvedené na trh alebo do prevádzky, vyžaduje skúšobná jazda na overenie jeho vlastností, prevádzkovateľ dráhy, na ktorej je skúšobná jazda realizovaná, určí jej podmienky v lehote do piatich pracovných dní od doručenia žiadosti“ (ustanovenie § 24b ods. 1 zákona o dráhach).

Opravou dráhového vozidla sa rozumie taká oprava, ktorá nie je obnovou alebo modernizáciou železničného vozidla alebo podstatnou zmenou typu električky, trolejbusu alebo vozidla špeciálnej dráhy“ (ustanovenie § 24b ods. 2 zákona o dráhach).

Skúšobnou jazdou je aj časť technicko-bezpečnostnej skúšky, ktorá sa vykonáva na pohybujúcom sa dráhovom vozidle“ (ustanovenie § 24b ods. 3 zákona o dráhach).

Ak ide o skúšobnú jazdu železničného vozidla, manažér infraštruktúry vydá súhlas na vykonanie skúšobnej jazdy, ktorý doručí žiadateľovi a bezpečnostnému orgánu. Súhlas na vykonanie skúšobnej jazdy musí obsahovať (1) typ železničného vozidla, (2) európske číslo železničného vozidla, (3) traťové úseky, na ktorých bude skúšobná jazda vykonaná, (4) časové úseky na vykonanie skúšobnej jazdy a (5) dôvod skúšobnej jazdy. V prípade železničného vozidla, ktoré je povolené v treťom štáte, sa namiesto európskeho čísla železničného vozidla uvedie jeho evidenčné číslo“ (ustanovenie § 24b ods. 4 zákona o dráhach).

Ustanovenia § 24b ods. 1 až 4 zákona o dráhach sa vzťahujú aj na skúšobnú jazdu železničného vozidla, ktoré je uvedené na trh v inom členskom štáte alebo v treťom štáte a nie je povolené na prevádzku na území Slovenskej republiky. Manažér infraštruktúry v prípade vozidiel podľa prvej vety určí podmienky skúšobnej jazdy v lehote do 20 pracovných dní od doručenia žiadosti“ (ustanovenie § 24b ods. 5 zákona o dráhach).

Novelou sa upravuje minimálny vek, umožňujúci viesť železničné vozidlo.

Bezpečnostný orgán vydá preukaz na vedenie dráhových vozidiel alebo preukaz na riadenie chodu lanovej dráhy tomu, kto splnil tieto požiadavky: (A) má doklad o odbornej spôsobilosti na výkon práce na dráhe, (B) je podľa výsledku lekárskej preventívnej prehliadky a psychologického vyšetrenia zdravotne a psychicky spôsobilý na vedenie dráhového vozidla, (C) dosiahol vek (1) 21 rokov, ak ide o vedenie trolejbusu, (2) 20 rokov, ak ide o vedenie železničného vozidla, (3) 19 rokov, ak ide o vedenie železničného vozidla na území Slovenskej republiky, železničného vozidla na vlečke, vozidla špeciálnej dráhy a električky, (4) 18 rokov, ak ide o riadenie chodu lanovej dráhy, (D) absolvoval úspešne výcvik a vykonal praktickú skúšku, (E) je bezúhonný“ (ustanovenie § 25 ods. 4 zákona o dráhach).

Zníženie veku v rámci územia Slovenskej republiky vyplynulo z otvárania nových študijných odborov na stredných školách, ktoré budú čiastočne pripravovať uchádzačov na výkon povolania rušňovodič. V prípade úspešného absolvovania maturitnej skúšky, dokončenia odbornej prípravy vo vzdelávacom zariadení a úspešného vykonania skúšky, do dosiahnutia veku 20 rokov, môžu uchádzači absolvovať zácvik v železničnej spoločnosti, pre ktorú budú vykonávať túto profesiu.

Novela do zákona o doprave na dráhach prináša nové ustanovenie, upravujúce licenciu na zachádzanie na železničnú infraštruktúru.

Osoba vykonávajúca v sektore železničnej dopravy nákladnú železničnú dopravu na železničnej dráhe, ktorá je v súkromnom vlastníctve a slúži pre potreby vlastníka tejto dráhy na jeho vlastnú nákladnú dopravu, môže na základe licencie na zachádzanie na železničnú infraštruktúru udelenej licenčným orgánom zachádzať na železničnú infraštruktúru do prípojovej železničnej stanice dráhy. Osoba podľa prvej vety nepotrebuje licenciu podľa ustanovenia § 10 ods. 1 zákona o doprave na dráhach a vydané bezpečnostné osvedčenie podľa osobitného predpisu“ (ustanovenie § 10a ods. 1 zákona o doprave na dráhach).

Osoba, ktorá má udelenú licenciu na zachádzanie na železničnú infraštruktúru podľa ustanovenia § 10a ods. 1 zákona o doprave na dráhach, musí mať počas platnosti tejto licencie uzatvorenú zmluvu s manažérom infraštruktúry, obsahom ktorej sú práva a povinnosti zmluvných strán pri zachádzaní na železničnú infraštruktúru“ (ustanovenie § 10a ods. 2 zákona o doprave na dráhach).

Na zachádzanie na železničnú infraštruktúru do prípojovej železničnej stanice dráhy môže byť použité koľajové vozidlo, ktoré (A) má vydané povolenie na uvedenie na trh alebo do prevádzky podľa osobitného predpisu a spĺňa technickú spôsobilosť na prevádzku, (B) je viditeľne označené, že je spôsobilé na prechod na železničnú trať, (C) vedie držiteľ preukazu rušňovodiča podľa § 26 zákona o doprave na dráhach alebo preukazu podľa osobitného predpisu“ (ustanovenie § 10a ods. 3 zákona o doprave na dráhach).

Prípojovou železničnou stanicou dráhy je na účely zákona o doprave na dráhach železničná stanica slúžiaca na účel nakládky, prekládky, vykládky a odoslania tovaru vlastníka alebo prevádzkovateľa železničnej dráhy, ktorá je v súkromnom vlastníctve a ktorá sa nachádza čo najbližšie k miestu, kde dráha v súkromnom vlastníctve zaúsťuje do železničnej trate, a na účel zachádzania na železničnú infraštruktúru je určená v zmluve podľa ustanovenia § 10a ods. 2 zákona o doprave na dráhach“ (ustanovenie § 10a ods. 4 zákona o doprave na dráhach).

Na licenciu na zachádzanie na železničnú infraštruktúru sa primerane vzťahujú ustanovenia § 10 až 13 zákona o doprave na dráhach, okrem ustanovení § 11 ods. 5 až 9 zákona o doprave na dráhach“ (ustanovenie § 10a ods. 5 zákona o doprave na dráhach).

Novela prináša aj ďalšie zmeny a doplnenia zákona o dráhach a iných právnych predpisov. Predmetom tohto príspevku sú len vybrané zmeny, ktoré novela priniesla. Z uvedeného dôvodu odkazujeme aj na plné znenie novely, zverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

4. ÚČINNOSŤ NOVELY

Novela nadobudne účinnosť dňa 01. januára 2025.

Publikované dňa 05.12.2024.

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....