1. ABSTRAKT
Novela zákona č. 576/2008 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti“) dopĺňa požiadavky vyplývajúce z aplikačnej zdravotníckej praxe. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti bola schválená súbežne s novelou zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení. V našom článku Vám uvedieme iba vybrané zmeny, ktoré prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti.
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti prináša inovácie v ambulantnej starostlivosti, v použití obmedzovacích prostriedkov vo vzťahu k pacientovi, definuje komunitnú zdravotnú starostlivosť, zavádza telemedicínu a prináša tiež zjednodušenie administratívy pre zdravotnícky personál.
Novela zákona bola schválená v Národnej rade SR dňa 10.12.2024.
Novela zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti prináša nasledovné nové pojmy, precizovanie existujúcich inštitútov, nové inštitúty a nové definície.
2. PODPORNÝ TÍM
Pridávajú sa dve nové definície podporného tímu.
Podľa § 2 ods. 36 zákona: „Podporný tím je pomocný orgán (a) ošetrujúceho lekára zriaďovaný v zariadení ústavnej starostlivosti, ktorý môže zabezpečovať osobe sociálnu pomoc s cieľom zmierňovania sociálnych dôsledkov jej zdravotného stavu v súvislosti s jej hospitalizáciou alebo prepustením z ústavnej starostlivosti podľa potreby osoby určenej ošetrujúcim lekárom a duchovnú službu s cieľom uspokojovania duchovných potrieb tejto osoby, (b) ošetrujúceho lekára zriaďovaný v zariadení ambulantnej starostlivosti, ktorý sa podieľa na zabezpečovaní komunitnej zdravotnej starostlivosti alebo (c) ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka so špecializáciou v špecializačnom odbore psychiatria, detská psychiatria alebo klinická psychológia zabezpečujúceho koordináciu poskytovania prierezovej starostlivosti.“
Podľa písm. b) je po novom podporný tím definovaný aj ako pomocný orgán lekára v zariadení ambulantnej starostlivosti, ktorý sa podieľa na zabezpečovaní komunitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je definovaná v § 2 ods. ods. 41.
Podľa písm. c) je podporný tím definovaný po novom tiež ako pomocný orgán ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka poskytujúceho špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v odbornom zameraní psychiatria, detská psychiatria alebo klinická psychológia, ktorý sa podieľa na zabezpečovaní služby integrácie prierezovej starostlivosti do diagnostického a liečebného plánu. Služba integrácie prierezovej starostlivosti je definovaná v § 13 písm. g).
3. OBMEDZOVACÍ PROSTRIEDOK
V ust. § 2 ods. 40 došlo k precizovaniu definície obmedzovacieho prostriedku na základe požiadaviek odborných spoločností, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. K použitiu obmedzovacích prostriedkov dochádza u osôb s príznakmi psychickej poruchy alebo s psychickou poruchou, a to bez ohľadu na to, či ide o hospitalizáciu takéhoto pacienta za účelom poskytnutia zdravotnej starostlivosti v odbornom zameraní psychiatria a v odbornom zameraní detská psychiatria alebo v iných odboroch medicíny zaoberajúcich sa liečbou somatických ochorení.
Obmedzovací prostriedok je opatrenie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorého účelom je odvrátenie nebezpečného konania pacienta s príznakmi psychickej poruchy alebo s psychickou poruchou, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo k priamemu ohrozeniu zdravia pacienta alebo iných fyzických osôb obmedzením jeho voľného pohybu.
Obmedzovacím prostriedkom je podľa zákona (a) fyzické obmedzenie, (b) mechanické obmedzenie, (c) farmakologické obmedzenie, (d) izolácia.
Ust. § 2 sa pridáva o odseky 41 až 46, na základe ktorých sa zohľadňujú požiadavky vyplývajúce z aplikačnej zdravotníckej praxe.
4. KOMUNITNÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ
Komunitná zdravotná starostlivosť je ambulantná zdravotná starostlivosť poskytovaná osobe spôsobom, ktorý zohľadňuje prostredie, v ktorom táto osoba trvale žije alebo sa nachádza, jej sociálnu situáciu a zmierňuje nerovnosť v prístupe k zdravotnej starostlivosti; týmto nie sú dotknuté oprávnenia a povinnosti iných subjektov podľa osobitných predpisov.
5. PRIEREZOVÁ STAROSTLIVOSŤ
Prierezová starostlivosť je starostlivosť koordinovaná zdravotníckym pracovníkom, ktorú poskytujú a zabezpečujú členovia multidisciplinárneho tímu na základe integrovaného liečebného plánu vypracovaného zdravotníckym pracovníkom ako súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti osobe.
Ako uvádza dôvodová správa, prierezová starostlivosť je definovaná ako nezdravotnícka odborná preventívna starostlivosť poskytovaná fyzickej osobe nezdravotníckymi pracovníkmi v jej prirodzenom prostredí, spravidla v nezdravotníckych zariadeniach. Cieľom využitia prierezovej starostlivosti v zdravotnej starostlivosti nie je znížiť prah pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ako je to v prípade komunitnej zdravotnej starostlivosti, ale pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti lepšou medzirezortnou koordináciou odborníkov dosiahnuť a udržať reálne dosiahnuteľné zdravie alebo optimálny klinický obraz zdravotného stavu fyzickej osoby.
Prierezovú starostlivosť fyzickej osobe poskytujú osoby, ktoré nie sú zdravotníckymi pracovníkmi a ich činnosť podlieha osobitným predpisom, spravidla v nezdravotníckych zariadeniach. Ide najmä o poskytovateľov služby včasnej intervencie a poskytovateľov sociálnej, špeciálno-pedagogickej, logopedickej, sociálno-pedagogickej a duchovnej starostlivosti.
6. MULTIDISCIPLINÁRNY TÍM
Multidisciplinárny tím je poradný orgán a pomocný orgán ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka, zložený z konzília a podporného tímu, ktorý zabezpečuje osobe komplexnú starostlivosť. Ak je členom multidisciplinárneho tímu zamestnanec subjektu podľa osobitných predpisov, vykonáva svoju činnosť v rozsahu práv a povinností ustanovených osobitnými predpismi; členstvom v multidisciplinárnom tíme nie sú dotknuté práva a povinnosti subjektu, ktorého zamestnanec je členom multidisciplinárneho tímu.
Multidisciplinárny tím vzniká zložením dvoch skupín osôb starajúcich sa o pacienta (zdravotníckych pracovníkov a nezdravotníckych pracovníkov) pod vedením ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka.
7. KOMPLEXNÁ STAROSTLIVOSŤ
Komplexná starostlivosť je súbor spoločne organizovaných činností vykonávaných zdravotníckymi pracovníkmi a členmi podporného tímu, ktorý pozostáva zo zdravotnej starostlivosti a prierezovej starostlivosti vykonávanej na základe liečebného plánu.
Komplexná starostlivosť zahŕňa liečbu a riadenie choroby alebo zdravotného stavu s cieľom poskytnúť komplexnú podporu a liečbu, ktorá zahŕňa prevenciu, diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu, pričom zohľadňuje emocionálne, sociálne, psychologické a environmentálne faktory ovplyvňujúce zdravie jednotlivca alebo jeho rovnosť v prístupe k zdravotnej starostlivosti. V domácom alebo inom prirodzenom prostredí osoby sa môže poskytovať aj prostredníctvom terénneho mobilného tímu zloženého z členov multidisciplinárneho tímu.
8. INTERVENČNÝ ZDRAVOTNÍCKY TÍM
Intervenčný zdravotnícky tím je tím, ktorý sa zriaďuje na základe žiadosti ministerstva zdravotníctva v zariadení ústavnej starostlivosti v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva na zabezpečenie plnenia opatrení podľa osobitných predpisov.
Zdravotnícky intervenčný tím sa bude zriaďovať s cieľom zabezpečiť rýchlu, koordinovanú a efektívnu reakciu na mimoriadne zdravotné udalosti, ktoré môžu ohroziť verejné zdravie. Tento tím bude pôsobiť na základe osobitných predpisov a jeho úlohou bude realizovať opatrenia potrebné na zvládnutie situácií, ktoré vyžadujú urgentný zásah štátu.
V prípade vzniku lokálnych alebo celoštátnych epidémií, pandémií alebo iných mimoriadnych zdravotných udalostí je nevyhnutné, aby štát reagoval rýchlo a efektívne. Intervenčný tím bude schopný okamžite zasiahnuť a realizovať potrebné opatrenia, čím sa minimalizuje šírenie ochorení a ich negatívny dopad na verejné zdravie. Jednou z hlavných úloh intervenčného tímu bude organizácia a realizácia mimoriadnych očkovacích kampaní.
9. TELEMEDICÍNA
Telemedicína je zdravotná starostlivosť a ošetrovateľská starostlivosť poskytovaná na diaľku prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, ktorá zahŕňa prenos informácií v zvukovej, obrazovej alebo zvuko-obrazovej podobe alebo dátovej forme na účely (a) konzultácie medzi osobou a zdravotníckym pracovníkom formou telekonzultácií alebo videokonzultácií, (b) konzultácie medzi zdravotníckymi pracovníkmi formou telekonzultácií alebo videokonzultácií, (c) diagnostiky na diaľku, (d) monitorovania, analýzy a vyhodnotenia telesných funkcií a zdravotného stavu osoby, (e) zostavovania liečebných plánov a sledovania ich dodržiavania, (f) vykonávania diagnostických testov na diaľku, (g) podpory pri rozhodovaní o liečbe, vrátane elektronického predpisu liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok.
10. ZOZNAM ZDRAVOTNÝCH VÝKONOV
Novela v ust. § 3 ods. 1 dopĺňa splnomocňovacie ustanovenie tak, aby Zoznam zdravotných výkonov mohol obsahovať (i) údaj o trvaní zdravotného výkonu v minútach, (ii) ohodnotenie zdravotného výkonu v bodoch alebo cenách, (iii) pravidlá tvorby bodov alebo cien ako (iv) aj vyjadrenie, či je výkon plne, čiastočne alebo neuhrádzaný z verejného zdravotného poistenia.
Ponecháva sa, že zoznam zdravotných výkonov vydáva vláda Slovenskej republiky nariadením vlády. Umožňuje sa však, aby bol tento zoznam zdravotných výkonov vydaný vcelku alebo čiastkovo podľa špecializačných odborov. Taktiež sa ustanovuje, že pred zaradením nového zdravotného výkonu do zoznamu zdravotných výkonov (ktorý sa má vydať nariadením vlády) musí sa overiť správnosť zdravotného výkonu a to jeho zverejnením v číselníku zdravotných výkonov na webovom sídle národného centra zdravotníckych informácií a ministerstva zdravotníctva.
11. NOVINKY V AMBULANTNEJ STAROSTLIVOSTI
Po novom ustanovenie § 8 odsek 1 znie: „Ambulantná starostlivosť sa poskytuje osobe, ktorej zdravotný stav nevyžaduje nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti dlhšie ako 24 hodín. Ambulantná starostlivosť sa poskytuje aj v domácom prostredí alebo v inom prirodzenom prostredí osoby, ktorej sa ambulantná starostlivosť poskytuje (ďalej len „domáca starostlivosť“). Ambulantná starostlivosť sa poskytuje osobe aj bez prítomnosti osoby v ambulancii prostredníctvom elektronickej komunikácie podľa odseku 13. Počas výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa na území Slovenskej republiky (ďalej len „krízová situácia“) sa ambulantná starostlivosť môže poskytovať aj v inom prostredí.“
Uvedené ustanovenie umožní v krízovej situácii zabezpečovať zdravotnú starostlivosť aj v inom prostredí. Táto úprava zabezpečí, že v prípade krízovej situácie bude možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť pre osoby, ktoré sa z rozličných dôvodov, či už osobných alebo zdravotných nevedia dostaviť či už na očkovanie, alebo poskytnutie inej zdravotnej starostlivosti priamo do miesta prevádzkovania ambulancie poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
V prípade ak pacient bol kompenzovaný a nevyžadoval liečbu v dlhšom období, tak aby nemusel pre zhoršenie zdravotného stavu si hľadať nového lekára špecialistu, nevyžaduje sa odporúčanie všeobecného lekára, ak bola poskytovaná zdravotná starostlivosť v špecializovanej ambulancii za posledné dva roky pre tú istú diagnózu.
Odporúčanie všeobecného lekára alebo elektronický záznam o odporúčaní lekára na špecializovanú ambulantnú starostlivosť podľa odseku 4 sa po novom tiež v zmysle novelizovaného písm. e) nevyžaduje, ak došlo k doplneniu osobitného liečebného režimu, ktorý sa poskytuje v detenčnom ústave a v detenčnom ústave pre mladistvých, teda v prípade ochranného ambulantného liečenia a osobitného liečebného režimu.
Tiež sa rozširuje predmetná skupina prípadov, na ktoré sa nevyžaduje odporúčanie od všeobecného lekára na špecializovanú ambulantnú starostlivosť, a to ďalej na absolvovanie preventívnych prehliadok podľa zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
Účelom je odbremeniť všeobecných lekárov ako aj poistencov od návštev v ambulancii, ktorých účelom je len vyžiadanie výmenného lístka na preventívnu prehliadku, na ktorú majú zákonom definovaný nárok, ak sa poistenci rozhodnú absolvovať preventívnu prehliadku.
V súvislosti s ambulantnou starostlivosťou sa ust. § 8 dopĺnilo odsekom 13, na základe ktorého „Lekár, lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, sestra alebo psychológ je oprávnený po overení totožnosti osoby a poistného vzťahu s jej príslušnou zdravotnou poisťovňou poskytnúť osobe konzultáciu. Všeobecný lekár, lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore alebo sestra je aj opakovane oprávnená predpísať humánny liek a dietetickú potravinu na lekársky predpis alebo zdravotnícku pomôcku na lekársky poukaz prostredníctvom elektronickej komunikácie bez prítomnosti osoby v ambulancii. Poskytnutie konzultácie prostredníctvom elektronickej komunikácie musí zdravotnícky pracovník poskytujúci zdravotnú starostlivosť podľa prvej vety a druhej vety zapísať do zdravotnej dokumentácie osoby.“
S ohľadom na rozvoj telemedicíny ako súčasti poskytovania zdravotníckych služieb, je možnosť poskytovať ambulantnú starostlivosť vo forme konzultácií prostredníctvom elektronickej komunikácie bez prítomnosti pacienta v ambulancii, po novom v zmysle novely bežnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ako uvádza dôvodová správa, prax ukazuje, že poskytovanie konzultácií telefonicky, e-mailom, resp. prostredníctvom iných elektronických komunikácií, je súčasťou bežného štandardu poskytovania zdravotnej starostlivosti.
12. POUŽITIE OBMEDZOVACÍCH PROSTRIEDKOV
Novela mení možnosti a podmienky aplikácie obmedzovacích prostriedkov, a to komplexnou novelizáciou ust. § 9b zákona.
Pri poskytovaní ústavnej starostlivosti možno voči pacientovi použiť obmedzovací prostriedok len na čas nevyhnutne potrebný na odstránenie priameho ohrozenia. Obmedzovací prostriedok možno použiť, len ak sa nepodarilo odvrátiť nebezpečné konanie pacienta použitím miernejších spôsobov zvládnutia situácie najmä verbálnou deeskalačnou technikou.
Mechanické obmedzenie je použitie obmedzovacieho prostriedku na zabránenie voľného pohybu pacienta použitím ochranného pásu alebo popruhu.
V § 9b ods. 3 došlo k vypusteniu „zábrany“ spomedzi mechanických obmedzovacích prostriedkov.
Izolácia pacienta je nedobrovoľné umiestnenie pacienta v seklúznej miestnosti, ktorá je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a spĺňa materiálno-technické zabezpečenie.
Materiálno – technické zabezpečenie seklúznej miestnosti bude špecifikované vo Výnose Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 44/2008 o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení v znení neskorších predpisov.
V rámci novelizovaných zmien uvádzame, že použitie obmedzovacieho prostriedku nariaďuje lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore a v prípade jeho nedostupnosti lekár v špecializačnej príprave v špecializačnom odbore podľa osobitného predpisu. Ak je potrebné obmedzovací prostriedok použiť neodkladne a nemožno zabezpečiť jeho nariadenie lekárom podľa prvej vety, použitie obmedzovacieho prostriedku môže nariadiť aj sestra; takto nariadené použitie obmedzovacieho prostriedku lekár podľa prvej vety bezodkladne posúdi a vyjadrí súhlas alebo nesúhlas s nariadením použitia obmedzovacieho prostriedku. Ak lekár vyjadrí nesúhlas s nariadením použitia obmedzovacieho prostriedku, upustí sa od použitia obmedzovacieho prostriedku.
Z dôvodu nejasností nové odseky 9 a 10 v ust. § 9b jasne vymedzujú, ktorý pracovník je oprávnený použiť jednotlivé obmedzovacie prostriedky.
Použitie obmedzovacieho prostriedku môže vykonať len zdravotnícky pracovník pravidelne školený v používaní obmedzovacích prostriedkov a miernejších spôsobov zvládnutia situácie.
Zdravotníckemu pracovníkovi pri použití obmedzovacích prostriedkov v nevyhnutnom prípade poskytne asistenciu a ochranu osoba na tento účel určená poskytovateľom ústavnej starostlivosti, ktorá je pravidelne školená v asistencii pri používaní obmedzovacích prostriedkov a miernejších spôsobov zvládnutia situácie.
Novelizované ust. § 9b ods. 13 upravuje rozsah zápisu o každom použití obmedzovacieho prostriedku do zdravotnej dokumentácie pacienta.
Poskytovateľ ústavnej starostlivosti zabezpečuje vykonanie zápisu o každom použití obmedzovacieho prostriedku do zdravotnej dokumentácie pacienta v rozsahu (a) spôsob použitia obmedzovacieho prostriedku, (b) dátum, čas nariadenia a dĺžka doby použitia obmedzovacieho prostriedku, (c) dôvod použitia obmedzovacieho prostriedku, najmä opis správania pacienta, opis vzájomného kontaktu pacienta s okolím, opis použitia miernejších možností zvládnutia situácie, určenie choroby pacienta, ak mala vplyv na správanie pacienta,
(d) meno a priezvisko zdravotníckeho pracovníka, ktorý nariadil použitie obmedzovacieho prostriedku, (e) meno a priezvisko zdravotníckeho pracovníka, ktorý vykonal použitie obmedzovacieho prostriedku a osoby podľa odseku 10, (f) záznam o kontrole pri použití obmedzovacieho prostriedku s uvedením údajov podľa písmena b), (g) údaj o čase, kedy bol pacient informovaný o účele, povahe, následkoch a rizikách použitia obmedzovacieho prostriedku, (h) aké opatrenia boli prijaté na zamedzenie opakovania situácie, pri ktorej bolo nevyhnutné použiť obmedzovací prostriedok.
Upravila sa povinnosť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti oznámiť použitie obmedzovacieho prostriedku.
Podľa novelizovaného ust. § 9b ods. 16, poskytovateľ ústavnej starostlivosti je povinný oznámiť použitie obmedzovacieho prostriedku (a) ministerstvu zdravotníctva v rozsahu a termíne podľa osobitného predpisu, (b) osobe, ktorú si pacient určil najneskôr do 24 hodín od použitia obmedzovacieho prostriedku; použitie sa neoznamuje, ak ide o použitie obmedzovacieho prostriedku pri poskytovaní ústavnej starostlivosti v rámci osobitného liečebného režimu v detenčnom ústave alebo v detenčnom ústave pre mladistvých, (c) osobe uvedenej v § 6 ods. 1 písm. b) najneskôr do 24 hodín od použitia obmedzovacieho prostriedku, (d) príslušnému súdu a prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zariadení podľa osobitného predpisu8k) do 24 hodín v prípadoch, v ktorých je zrejmé, že použitie obmedzovacieho prostriedku presiahne 24 hodín; za ukončenie použitia obmedzovacieho prostriedku sa nepovažuje krátkodobé uvoľnenie pacienta na účely vykonania fyziologických potrieb a lekárskeho vyšetrenia.
13. KOMUNITNÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ
Ako uvádza dôvodová správa, organizácia psychiatrickej starostlivosti na Slovensku je z hľadiska požiadaviek modernej medicíny nedostatočná. Dôvodmi sú v prípade ambulantnej psychiatrickej starostlivosti najmä nadmerné zaťaženie psychiatrických ambulancií spôsobené predovšetkým nedostatkom ambulantných psychiatrov a sestier, vyšším priemerným vekom ambulantných psychiatrov, dlhými čakacími lehotami na vyšetrenie, nedostatočným priestorom pre poskytovanie psychoterapie a nedostatkom služieb psychosociálnej rehabilitácie, neprepojením zdravotnej a sociálnej starostlivosti, nedostatkom času a možností pre ďalšie vzdelávanie, rozširujúce kompetencie ambulantných psychiatrov a sestier či neadekvátne nízkym finančným ohodnotením práce psychiatra a sestry.
Novela zákona preto novým ust. § 10f zavádza inštitút komunitnej zdravotnej starostlivosti.
Komunitná zdravotná starostlivosť zahŕňa poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti, psychologické, psychosociálne, psychoterapeutické a krízové výkony, ktorej účelom je včasná diagnostika a predchádzanie hospitalizácii, zmiernenie príznakov duševnej choroby, zvýšenie samostatnosti, sebestačnosti a kvality života osoby a rozvíjanie jej schopností.
Komunitnú zdravotnú starostlivosť poskytuje spravidla multidisciplinárny tím, ktorého súčasťou môže byť terénny mobilný tím.
Krízová intervencia komunitnej zdravotnej starostlivosti je poskytovaná ako prvokontaktná, bezbariérová a nestigmatizujúca zdravotná starostlivosť, zahŕňajúca diagnostiku, liečbu a poradenstvo, prevenciu a rehabilitáciu, psychologickú, psychiatrickú, krízovú a emergentnú psychoterapiu, farmakoterapiu a intervenciu sociálnej starostlivosti.
Ako uvádza dôvodová správa, vytvorenie funkčnej siete komunitných psychiatrických zariadení, ktoré budú prepájať ambulantnú a ústavnú zdravotnú starostlivosť, má zabezpečiť komplexnú psychiatrickú starostlivosť v koordinácii so sociálnymi službami, odľahčí preťažené psychiatrické ambulancie o pacientov náročných na manažment zdravotnej a sociálnej starostlivosti. A zároveň ich sprístupnia pacientom, ktorí do systému psychiatrickej starostlivosti iba vstupujú. Má dôjsť k skráteniu čakacích lehôt na vyšetrenie a k nadmernému pracovnému zaťaženiu ambulantných psychiatrov, pretože pacienti, ktorí si vyžadujú najviac ich starostlivosti, budú liečení v komunitných zariadeniach. Pre nových pacientov, ktorí sa k diagnostike a liečbe dostanú skôr, to bude znamenať rýchlejšie zlepšenie stavu, prevenciu či skrátenie práceneschopnosti a u niektorých aj odvrátenie následnej invalidizácie.
Pokračovanie liečby v komunitných podmienkach umožní skoršie prepustenie pacienta z hospitalizácie. Pretože komunitné psychiatrické zariadenia budú poskytovať aj služby užívateľom v ich prirodzenom prostredí, najmä v tých prípadoch, kedy z dôvodu duševnej poruchy necítia potrebu či nedokážu vyhľadať psychiatrickú starostlivosť, bude možné včasnou intervenciou predísť ústavnej starostlivosti. Dôvodová správa uvádza, že je možné očakávať zníženie počtu hospitalizácií.
Poskytovanie komunitnej zdravotnej starostlivosti sa realizuje prostredníctvom zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti multidisciplinárnym tímom na regionálnom princípe v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti, zariadeniami sociálnych služieb a ďalšími špecialistami.
14. ZMENY V ZDRAVOTNEJ DOKUMENTÁCII
V ustanovení § 18 ods. 1 sa na konci pripája veta, ktorá sa týka zmeny v prístupe zdravotnej dokumentácie.
Poskytovateľ podľa prvej vety môže spracúvať, poskytovať a sprístupňovať údaje zo zdravotnej dokumentácie aj prostredníctvom osoby ním na tento účel určenej, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu alebo inom obdobnom pracovnom vzťahu s poskytovateľom, ktorá nie je zdravotníckym pracovníkom a na ktorú sa vzťahuje povinnosť zachovávať mlčanlivosť podľa osobitného predpisu
Podľa ods. 3 zápis do zdravotnej dokumentácie podľa § 20 ods. 2 a 3 obsahuje v zmysle novelizovaného a pridaného písm. i) tiež údaje o identifikácií osoby určenej poskytovateľom podľa § 18 ods. 1, ktorá zápis do zdravotnej dokumentácie vykonala.
Ako uvádza dôvodová správa, v súčasnom zdravotníckom systéme je jedným z najväčších problémov vysoká administratívna záťaž zdravotníckych pracovníkov, najmä lekárov.
Vyššie uvedené legislatívne zmeny umožňujú aj iným osobám určeným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktoré sú v pracovnom alebo inom obdobnom pracovnom pomere a zároveň nie sú zdravotníckymi pracovníkmi, spracúvať, poskytovať a sprístupňovať údaje zo zdravotnej dokumentácie.
15. PRECHODNÉ USTANOVENIA
Zdravotnícky pracovník podľa § 9b ods. 9 alebo pracovník určený poskytovateľom ústavnej starostlivosti na použitie obmedzovacích prostriedkov podľa § 9b ods. 10 je do 31. decembra 2025 povinný absolvovať vzdelávanie o používaní obmedzovacích prostriedkov a miernejších spôsobov zvládnutia situácie pri poskytovaní ústavnej starostlivosti.
Poskytovateľovi ústavnej starostlivosti sa pri poskytovaní ústavnej starostlivosti od 1. januára 2025 zakazuje používať ochranné lôžko.
Ministerstvo zdravotníctva je povinné vydať nový zoznam zdravotných výkonov najneskôr do 31. decembra 2026. Na účely overenia správnosti zdravotného výkonu zaradeného do nového zoznamu zdravotných výkonov zoznam zdravotných výkonov zverejňuje národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na svojich webových sídlach vcelku alebo čiastkovo po jednotlivých špecializáciách.
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti v rozsahu uvedenom v tomto článku nadobudla účinnosť od 1. januára 2025.
Publikované dňa 18.02.2025.
