Novinky

Dvojaké ceny robia problémy

  • 27. augusta 2008

Prvá kontrola duálneho zobrazovania odhalila chyby v zobrazovaní konverzného kurzu či v prepočte cien tovarov.

Obchodníci majú už tretí deň povinnosť zobrazovať svoje ceny duálne, teda v korunách aj v eurách. Podľa prvej kontroly duálneho zobrazenia robí obchodníkom zobrazovanie cien v eurách problémy.

Inšpektori v Bratislave preverili v nedeľu 26 predajní, z nich v jedenástich našli chyby. Pokuty zatiaľ nerozdávali, tie prídu na rad až v prípade, ak ich podnikatelia nenapravia.

Z preverovaných obchodov osem nemalo správne zobrazený konverzný kurz 30,1260 koruny za euro.

V niektorých obchodoch pri zobrazení konverzného kurzu chýba napríklad nula na konci. Čo síce nemôže zákazníka poškodiť, ale správne musí byť konverzný kurz v každej predajni zobrazený celý, neskrátený či zaokrúhlený a na viditeľnom mieste – napríklad na pulte pri pokladnici, regáli pri tovaroch, na dverách do predajne či voľne na viditeľnej stene.

Kontrola odhalila aj nedostatky pri prepočte cien z korún na eurá či zaokrúhľovaní cien tovarov na štítkoch či v cenníkoch.

Chyby boli aj pri duálnom zobrazovaní jednotkových cien. Tie sa totiž zaokrúhľovať na dve desatinné miesta nemajú, po prerátaní sa len „odstrihnú“ na tri desatinné miesta.

(Zdroj: SME; 26.08.2008)

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....