Novinky

EK: Odsunutie zákona o ochrane prírody je problém

  • 24. januára 2009

Posunutie termínu predloženia nového zákona o ochrane prírody na december 2009 je pre Európsku komisiu veľký problém. Komisia totiž kritizuje Slovensko za nesúlad v súčasnosti platného zákona so smernicami Únie.

Novú legislatívu pripravuje rezort už vyše pol roka. Má nahradiť platný, ale zlý, zákon, ktorý ešte z pohľadu únie zhoršili novelou poslanci vládne koalície. Zrušili predbežnú ochranu území NATURA 2000 alebo vylúčili verejnosť s konaní týkajúcich sa životného prostredia. Vláda však v stredu rozhodla o posunutí predloženia nového zákona na december 2009.

„Komisia očakáva, že slovenská strana pohne s úpravou zákona v súlade so smernicami, a to v čo najkratšom možnom čase. Ak by to malo by ďalší rok alebo viac, tak je to problém,“ povedal Aktuálne.sk Riaditeľ odboru ochrany prírody Európskej komisie Ladislav Miko.

Sľubujú skorší termín
Minister životného prostredia podľa Mika uisťoval Brusel, že nová legislatíva bude v priebehu februára a marca. Napriek tomu si nechal rezort odsúhlasiť posunutie až na december.

Rezort však v reakcii pre Aktuálne.sk vyhlásil, že v Bruseli deklarovaný termín chce stihnúť.

„To, že je v dokumente napísané december, neznamená, že to nechceme urobiť tak, ako sme sľúbili v prvom štvrťroku 2009. A nič sa nemení na našich plánoch,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder.

Hrozia žaloby
Ak by sa zmeny v legislatíve neudiali čo najskôr, mohli by hroziť žaloby. Komisia už voči Slovensku vedie priestupkové konanie. Rezortu zaslala na jeseň tri listy, v ktorých ho upozorňuje na nesúlad zákona o ochrane.

Ak ministerstvo chyby v zákone nenapraví, bude komisia reagovať tzv. odôvodneným stanoviskom. Podľa Mika je to posledný krôčik pred podaním žaloby voči Slovenskej republike.

Na listy mal rezort reagovať do konca decembra. Miko tvrdí, že jeho kancelária zatiaľ reakciami nedisponuje.

Nový zákon
Rezort v minulosti avizoval, že chyby v zákone o ochrane prírody, ktoré prehĺbila poslanecká novela, opraví novým zákonom. Koncom apríla ho aj predložil do pripomienkového konania.

Rezort tvrdí, že k zákonu dostal vyše 600 zásadných pripomienok. Musel sa vysporiadať aj so zásadnou pripomienkou Generálnej prokuratúry a pripomienkami Únie.

Zapracovať všetky podnety znamená, podľa ministerstva, vytvoriť novú legislatívu.

(Zdroj: www.aktualne.sk; 23.01.2009)

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....