Novinky

Fico: Novelou Trestného poriadku naprávame chyby po predchádzajúcej vláde

  • 05. marca 2009

Schválenou novelou Trestného poriadku vláda reagovala na problém, ktorý vznikol v slovenskom trestnom systéme v roku 2005 pri rekodifikácii trestných kódexov.

„My iba naprávame chyby, čo urobil predchádzajúci minister spravodlivosti,“ upozornil premiér Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii. Predmetný Trestný poriadok, ktorý vtedy presadzoval vtedajší šéf spravodlivosti Daniel Lipšic, bol podľa neho úplne zbabraný.

Dodal, že vláda principiálne odmieta riešenia, ktoré ponúka podpredseda KDH. Ide o jeho novelu Trestného poriadku, predloženú do parlamentu. „Sú to protiústavné riešenia, pretože on prakticky navrhuje väzbu bez akéhokoľvek limitu a ohraničenia,“ poznamenal Fico.

Zmena schváleného legislatívneho predpisu z dielne rezortu spravodlivosti umožňuje predĺžiť dobu väzby zo štyroch na päť rokov. Týka sa to páchateľov mimoriadne závažných zločinov, ktorým za ne hrozí 25-ročný trest alebo doživotie.

O predĺžení v odôvodnených prípadoch rozhodne súd. „Musia byť dané určité garancie, aby sa nestalo, že niekto strávi tak, ako si to predstavoval pán Lipšic, 10 alebo 12 rokov vo väzbe,“ uzavrel premiér.

Vláda zároveň súhlasila so skráteným legislatívnym konaním, takže o novele Trestného poriadku budú poslanci rokovať v 1. čítaní na marcovej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 10. marca.

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....