Novinky

NK SR: Zmluvy o prevode nehnuteľností spisované notármi nepredražia prevody

  • 18. septembra 2008

Notárska komora (NK) SR odmieta medializované informácie o predražení prevodov nehnuteľností, ak by zmluvy spisovali notári a advokáti.

Odmenu notára pri spisovaní notárskych úkonov, napríklad prevod nehnuteľnosti, upravuje vyhláška o odmenách a náhradách notárov z dielne rezortu spravodlivosti. TASR informovala hovorkyňa NK SR Viera Trpišová.

„Táto odmena je pevne stanovená a notári sa jej musia držať. V porovnaní s odmenou podnikateľa na trhu s nehnuteľnosťami je odmeňovanie notárov nízke. Napríklad pri hodnote nehnuteľnosti dva milióny korún je odmena notára 10000 Sk (332 eur), pričom 19- percentnú daň vo výške 1900 Sk (63 eur) notár odvádza štátu,“ uviedol prezident Notárskej komory SR Miroslav Duriš. „Notár za svoje úkony zodpovedá a hrozia mu tvrdé sankcie. Realitné kancelárie sa riadia trhom, berú desaťtisícové provízie, ale negarantujú, že v prípade podvodu bude občan odškodnený,“ doplnil Duriš.

Prevody nehnuteľností spisované notármi v navrhovanej novele Občianskeho zákonníka nemajú byť podľa Trpišovej drahšie, naopak, Ministerstvo spravodlivosti SR navrhovalo tieto odmeny upraviť smerom nadol. Pre občana by bola však najdôležitejšia skutočnosť, že za prevod už niekto reálne zodpovedá – notár a advokát a to celým svojím majetkom.

„Pokiaľ zmluvy o prevode nehnuteľností nebudú mať jasné pravidlá, bude ich môcť spisovať ktokoľvek, nebude regulácia trhu, môže to spôsobiť krízu podobnú tej, ktorá prepukla v USA,“ varuje Trpišová.

(Zdroj: TASR; 17.09.2008)

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....