Novinky

Prevod bytu oznámia

  • 03. decembra 2008

Katastrálny úrad bude musieť predávajúceho upozorniť, že prichádza o nehnuteľnosť.
Ministerstvo spravodlivosti chce zastaviť prípady, keď vám predajú byt bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Kataster nehnuteľností musí na základe pripravovaných noviel ministerstva spravodlivosti oznámiť prevod nehnuteľnosti pred jeho zápisom.

Dnes majiteľa kontaktujú až v momente, keď byt či dom už nevlastní. Kataster má po novom zadarmo zasielať rozhodnutie o povolení vkladu vlastníkovi nehnuteľnosti. Proti tomuto rozhodnutiu sa ten môže do ôsmich dní odvolať na súde. Odvolanie bude mať odkladný účinok. Ak bol teda vlastník oklamaný a byt prevádzajú bez jeho vedomia, môže takto zastaviť zápis do listu vlastníctva.

Ministerstvo za minulý rok evidovalo 281 takýchto prípadov. Katastrálny úrad hovorí, že konanie bolo začaté len v päťdesiatke z nich.

Balíček zmien dáva navyše ľuďom pri prevode nehnuteľností na výber. Nehovorí už o exkluzivite pre notárov, zmluvu si môže predávajúci spísať sám. Nesie tak väčšie riziko. Ak takúto zmluvu totiž spíše poistený notár alebo advokát, v prípade podvodu nesie svoj podiel zodpovednosti za škodu.

Ak sa teda spoľahnete na advokáta či notára, ktorému zaplatíte rádovo niekoľko tisíc korún, môžete mať prevod vybavený na počkanie. V opačnom prípade bude treba počkať na oznámenie z katastrálneho úradu a prísť osobne potvrdiť súhlas s prevodom.

Advokáti a notári si navyše budú môcť overiť totožnosť predávajúceho v mieste bydliska.

(Zdroj: SME; 02.12.2008)

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....