Novinky

Priemerná dĺžka ukončenia sporu predstavuje jeden a štvrť roka

  • 01. septembra 2008

Priemerná dĺžka trvania ukončenia občiansko-právneho sporu na súdoch je podľa celoslovenského priemeru približne jeden a štvrť roka. Vyplýva to zo štatistiky Ministerstva spravodlivosti SR.

Slovenské súdy vybavili minulý rok takmer 80.000 občiansko-právnych vecí, z toho najviac (18.561) na súdoch v Bratislavskom kraji. Dĺžka trvania sporov je zároveň v tomto kraji najdlhšia (18,56 mesiaca). Najviac vecí sa však podarilo vybaviť v rozmedzí 6 až 12 mesiacov (4702).

Na druhom mieste s 16.500 prípadmi je v riešení občiansko-právnych vecí Košický kraj. Ich priemerná dĺžka trvania ukončenia predstavovala minulý rok 15,4 mesiaca.

Súdy v Banskobystrickom kraji majú najnižšiu priemernú dĺžku trvania ukončenia sporov. V priemere to stihli za 10,11 mesiaca a z viac ako 9000 sporov ukončili do troch mesiacov takmer tretinu.

Najväčším problémom slovenskej justície sú prieťahy v súdnom konaní, čo priznáva aj ministerstvo spravodlivosti. Svedčia o tom aj žaloby na Slovenskú republiku na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Prieťahy v súdnom konaní sa však netýkajú len Slovenska, ale takmer všetkých európskych krajín. Ďalším z problémov slovenskej justície je nestabilita právneho poriadku a kvalita sudcov a súdnych rozhodnutí.

Prieťahy v súdnom konaní by malo podľa ministerstva spravodlivosti vyriešiť zvýšenie počtu sudcov. V tomto roku si oblieklo talár 50 nových sudcov. Zrýchlenie súdneho konania a odstránenie prieťahov si rezort spravodlivosti sľubuje aj od novely Občianskeho súdneho poriadku, ktorá by mala začať platiť od 1. januára 2009.

(Zdroj: TASR; 31.08.2008)

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....